• Ramazanpaşa Mahallesi 23 Sokak No 12 Kat 2 Efeler Aydın
  • 0(541) 354 55 07
  • Ramazanpaşa Mahallesi 23 Sokak No 12 Kat 2 Efeler Aydın
  • 0(541) 354 55 07

Göçmen Sorununu Gençler Ele Alacak

Yeni Fikir Stratejik Araştırma Derneği (Yenifikir SAM) son dönemde Türkiye’de sıkça konuşulan ve birçok kişinin hayatına mal olan göçmen olayına dikkat çekmek için üniversite öğrencileri arasında makale, hikaye ve kısa film yarışması düzenliyor. Dereceye giren eserler 10 farklı dile tercüme edilirken, dereceye giren eser sahipleri altın ile ödüllendirilecek.

Yenifikir SAM İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen ‘Göçmen Sorununa Genç Bakış Projesini’ geliştirdi. Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) ve Kızılay’ın ortağı olduğu projeyle ilgili Yenifikir SAM Derneği Başkanı Mesut Mezkit, Gar Park Tesislerinde basın toplantısı düzenledi. Dernek yöneticilerinin de hazır bulunduğu basın toplantısında konuşan Mezkit, Türkiye’nin en önemli sorunlarından olan göçmen konusunu ele aldıklarını söyledi. göçmen meselesinde gençlerin ne düşündüğünü anlamak amacıyla proje hazırladıklarını kaydeden Mezkit, “Hedef kitlemiz ADÜ öğrencileri. Proje İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından 2016 PRODES kapsamında desteklenmeye uygun görüldü. Göçmen konusunu ADÜ öğrencilerinin gözünden soruna farklı ve yeni bir bakış getirmeyi çalışacağız. Yarışmada dereceye giren eserler 10 farklı dile çevrilecek” dedi.

ALTIN İLE ÖDÜLLENDİRİLECEKLER

Yarışmanın şartları hakkında veren Mezkit,yarışma başvurularının 16 Ocak’ta başlayacağını 13 Mart’ta ise sona ereceğini söyledi. 31 Mart’ta kısa film yarışması eserlerinin halk oylamasına sunulacağı ifade eden Mezkit, “14 Mart-10 Nisan tarihleri arasında başvurular değerlendirilecek. Ödül törenimiz ise 11-13 Nisan tarihleri arasında yapmayı planlıyoruz. Makale, hikaye ve kısa film dallarında birinci olanlara 4 çeyrek, ikinci olanlara 3 çeyrek, üçüncü olanlara 2 çeyrek dördüncü olanlara 1 çeyrek altın ile ödüllendirilecekler. Ayrıca her katılımcıya sertifika verilecek” dedi.